o paraglidingu

Paragliding je letecký šport vhodný pre každého. Jednoducho povedané je to športová aktivita, kde pilot zlieta z 🏔️ s paraglidingovým krídlom – klzákom (padákom). Padák je vyrobený z oteru a UV odolných, málo priedušných materiálov a jeho ⚖️ je 1,5-9kg, je možné ho poskladať do 🎒 a niesť ho so sebou. Je navrhnutý tak, aby pomaly klesal a jeho kĺzavosť je zhruba 1:7 t.z., že z 1m výšky preletí 7m do diaľky.

Paragliding nie je parašutizmus. Neskáčete z 🛩️ ani z útesu ale 🏃 sa z kopca s rozprestretým 🪂. Postupne stratíte zem pod 🦶 a začnete sa vznášať vo vzduchu. Paragliding na základnej úrovni je veľmi bezpečný šport. Nemusíte byť vrcholový športovec, ak dokážete 🚴‍♂️ dokážete aj lietať. Napriek tomu si paragliding vyžaduje dôslednú organizačnú a mentálnu prípravu, aby ste mohli lietať bezpečne a dobre.

Let môže trvať od pár minút (zlet z kopca) až po niekoľko ⏱ (s využitím stúpavých vzdušných prúdov). V začiatkoch, keď pilot začína lietať, sám vnútorne ⚔️ s pocitmi strachu z výšky. Po čase, keď si zvykne na pocity a bezpečný posed v postroji, 😩 opadne a začne si užívať pocity voľnosti a pocity spojenia s prírodou.

Z pohľadu štatistiky je paragliding bezpečnejší ako riadenie 🚗 ale treba sa na to pozerať z dvoch strán.

Na jednej strane sa paraglidingové vybavenie neustále zdokonaľuje a stáva sa bezpečnejším, 🪂 sú viac stabilné a viac odpúšťajú chyby v riadení. Postroje chránia pilota lepšie a v prípade, že sa niečo nepredvídané vo 💨 stane, je stále možnosť použiť záchranný 🪂.
Na druhej strane je paragliding stále outdorový (dobrodružný) šport. Vždy sa môže niečo “zvrtnúť” rýchlejšie ako si myslíme a dôsledky môžu byť 🥺,😢. Na internete sa dá nájsť veľa nehôd s rôznymi následkami. Príkladom môže byť ako 🧑‍✈️ stratí kontrolu nad 🪂, štartuje na nevhodnom mieste alebo v nevhodnom 🌧️,💨.

Bezpečný paragliding vyžaduje prípravu a ⏳. Myslí sa tým mať dobrý tréning, správne vybavenie a poistenie, vedieť správne posúdiť 🌧️ podmienky a miesto štartu. Treba poznať svoje možnosti a počúvať svoj “strach”. Ak všetko toto nie je podcenené, tak je paragliding veľmi bezpečným športom.

Dá sa povedať, že paragliding je tak bezpečný ako si ho sami urobíme.

Z praktického hľadiska, paragliding môžeme robiť hocikedy keď sú podmienky na lietanie vhodné. Nie je príliš silný a turbulentný 💨 a 🌧️ a máme dostatok priestoru.

Otázkou skôr je: Ako sa dostať do vzduchu?

Máme niekoľko možností:

Najbežnejší spôsob štartu je 🏃 z vyššieho miesta napr. ⛰. V tomto prípade potrebujeme dostatočne veľký priestor (aj na prípadné zrušenie štartu) s primeraným sklonom. Nemali by tam byť prekážky a prípadný 💨 by mal viať proti smeru letu bez záveternej situácie a turbulencií.
Ďalším spôsobom je lietanie na 🏖. Silnejší vietor obyčajne vanie od 🌊 a tlačí sa na pevninu. Potom nám stačí malé prevýšenie napr. piesočná duna a vieme sa dostať do vzduchu aj z rovnej zeme pričom využívame 💨 stúpajúci na dune alebo pobreží.
Tretím spôsobom je použiť 🌀 s lanom pripevneným k postroju. Lano je potom navíjané alebo ťahané rýchlosťou a 🪂 vytvára vztlak a stúpa 👆 . Po dosiahnutí výšky sa pilot od lana odpojí a môže voľne lietať.

V každom prípade, už keď sme vo vzduchu cieľom je väčšinou udržať sa “hore” čo najdlhšie, vyhľadávaním termických stúpavých prúdov alebo svahovaním na vhodnom teréne.

Najlepším prvým krokom je vyskúšať zoznamovací let v tandeme, ale nie je to nutné. Je možné jednoducho začať s kurzom a po istom čase si vyskúšať samostatný let.

Správna cesta je nájsť si vhodnú paraglidingovú 🏫 a prihlásiť sa do kurzu. Paragliding istotne nie je šport, ktorý sa dobre naučíš ako samouk. Je veľa výcvikových stredísk a stačí sa dohodnúť. Niektoré sú viac a niektoré menej profesionálne, a ak sa ti v kurze nepáči netreba sa báť a ísť inde. Dobrý tréning je veľmi-veľmi dôležitý.

Veľa 🏫 ponúka aj zoznamovacie kurzy, kde sa dá v krátkom čase (1-2 dni) skúsiť malé lety, 🛫 a 🛬 s malým prevýšením. Získaš prvé dojmy z paraglidingu a zistíš či je tento šport vôbec vhodný aj pre teba.

Ak sa rozhodneš, že chceš byť ako 🦅 a si šikovný/á tak po absolvovaní teoretických a praktických skúšok sa behom pár dní-týždňov môžeš samostatne vzniesť a užívať si pocit voľnosti vo 💨.

Najjednoduchší (nie vždy najlepší) spôsob je držať sa svojho 🧑‍🏫. Väčšina škôl je aj distribútormi nejakého výrobcu vybavenia a tvoj 🧑‍🏫 ti na základe tvojich zručností istotne doporučí. Ak sa rozhodneš pre doporučenú výbavu, v tejto úrovni lietania istotne nespravíš zlé rozhodnutie.

Bude ťa to 💰 ale o ničo viac, pretože 🏫 obyčajne ponúkajú nové vybavenie. Možno je rozumnejšou voľbou, vzhľadom na 💰, kúpiť si na začiatok (prvý rok až dva) použitú výbavu. Nebude ti tak ľúto nového padáku keď budeš trénovať na zemi a občas sa ti zašpiní. Po ⏳, keď už budeš lepšie ovládať svoj padák, prejdeš na nové vybavenie. Postroj ti bude slúžiť dlhšie ako 🪂 takže možno je lepšie investovať hneď do nového. Padák budeš meniť podľa tvojich ambícií a zručností.

Pri kúpe použitej ale aj novej výbavy sa poraď z viacerými a nekupuj hneď prvé čo ti príde pod ruku aj keď je cena zaujímavá. Nemusí to byť pre teba vhodné, aj keď predávajúci “odborník” tvrdí opak. Vždy je najlepšie si výbavu osobne prehliadnuť a vyskúšať.

Áno, samozrejme, ako v každom športe.

V paraglidingu (v každej disciplíne) sa konajú sútaže od malých regionálnych až po veľké medzinárodné a samozrejme aj majstrovstvá Európy a sveta. Paragliding má niekoľko súťažných disciplín a každému vyhovuje niečo iné. Ak pilot nemá súťažné ambície môže lietať len rekreačne a každú disciplínu robiť podľa svojho uváženia.

Paraglidingové disciplíny:
Presnosť pristátia (piloti sa snažia pristáť čo najbližšie na bod, najlepší dosahujú rozptyl do 5cm)
Akrobacia (piloti ukazujú nacvičenú zostavu buď sólo let alebo synchro – dvaja naraz, následne sa pristáva na pontón na vode)
Súťažné prelety (piloti sa snažia preletieť vopred danú trať čo najrýchlejšie, bežné vzdialenosti 50-120km)
CcrossCountry (piloti sa snažia preletieť čo najdlhšiu vzdialenosť bez časového obmedzenia, bežné vzdialenosti 100-200km)
Hike&Fly (piloti bežia na kopec so svojou výbavou a letia čo najrýchlejšie do cieľa)