Róbert Kaučárik – Kaučo, poznáte ma?

Tvoj začiatok?
Chcel som byť výsadkárom, tak som sa prihlásil na kurz paraglidingu. Vravel som si, že to bude dobrý tréning predtým ako budem výsadkár. Mal som 16 rokov a vtedy sa to moc neprezentovalo, tak som si myslel som že to je parašutizmus. Prišiel som do Zuberca na dvojdňový kurz a pýtal som sa kde majú lietadlo alebo vrtuľník, ktorým nás budú vyhadzovať do vzduchu 😁. V piatok večer nám potme ukazovali padák a postroj a v nedeľu poobede sme písali testy.

Lietaš od roku 1992, na čom si začínal?
Nakoľko peňazí nebolo najprv sme si kúpili dvaja jeden padák, taký matrac na požičiavanie medzi sebou. Neskôr som sa dostal k závodnému špeciálu “EXCEL31FR”. Samozrejme mi bol veľký, ale čím väčší tým lepšie. Prístroj som mal nejaké Brauninger vário, vtedy samozrejme GPS ešte neboli. Vtedy sa ešte fotilo.

Skúšal si iný typ lietania?
Iba vetroň. Aj to až teraz v starobe :D.

Máš nejaký obľúbený terén na lietanie?
Na slovensku mám najobľúbenejšie Donovaly a v európe, … hmm asi to Slovinsko, alebo Gemona sa mi veľmi páči.

Súťažné lietanie alebo radšej crosscountry (XC)?
Viac ma baví XC, ja som doslova odchovaný na XC lietaní. Bol som tak nejako dotiahnutý k súťažnému lietaniu. Tuším Peťo Vrabec ma “násilne” ťahal k tomu.

Aký pozitívny / negatívny zážitok z lietania si hneď vybavíš?
Zlý mám, keď ma snežná búrka chytila v Slovinsku na Lijaku. Vtiahlo ma do mraku do snežnej búrky a najkrajší let mám, keď som si na Orave len tak letel bez rozmýšľania aký trojuholník, ako uzavrieť, bez speedu, vychutnával som si terén a výhľady.

Nejaké tvoje naj úspechy?
Ťažko povedať čo je naj úspech. Keď sa mi aj niečo zazdalo ako úspech, tak som už myslel na to, že to mohlo byť lepšie.

Máš nejaké ďalšie “lietačské” ciele?
Konečne si začať vychutnávať lietanie a život bez veľkých cieľov 😀

Máš vzor, motivuje ťa niekto/niečo?
Pre mňa je veľmi zaujímavý Peter Vyparina. Snažil som sa dlhé roky pochopiť jeho kroky, hlavne pri súťažnom lietaní ale nedokázal som to. Jeho vyrovnanosť a letový “kompjúter” je pre mňa nepochopiteľný. Aj preto som ho od nejakého času začal volať malý Budha.

Daj nejaký tip pre pilotov, ako si pekne zalietať.
Mňa nebaví zostávať dlho na jednom mieste. Snažím sa letieť vždy o kúsok ďalej na ďalší bod. Treba vidieť nasledujúci krok a nie len ten posledný, napr. že chcem preletieť 100km. Plánovať let bod po bode napr. Donovaly-Smrekovica a mať vždy alternatívu keby ďalší krok nevychádzal.

Máš odkaz pre mladých, začínajúcich pilotov?
Snažiť sa lietať bezpečne, zbytočne neriskovať. Mladí majú tendenciu posúvať bod odvahy troška ďalej ako skúsenejší pilot. Oni nemali tie negatívne skúsenosti, takže by mali byť opatrnejší, prípadne brať rady starších pilotov vážne.

Aký máš názor na výkonnosť dnešných padákov?
Už sa nedá povedať že sú to padáky, ale sú to doslova klzáky. Aj padáky nízkych kategórií, nie úplne školské, majú veľmi dobré výkony ktoré sú na úrovni súťažných padákov nie spred tridsiatich rokov keď som začínal, ale spred desiatich.

Iné záujmy okrem lietania?
Hľadanie dier v skalách. Športová streľba.

O kom by si si takto chcel prečítať?
O Peťovi Vrabcovi.