Tomáš Podmaník – poznáte ma?

Prečo paraglajding?
V podstate to bola náhoda, kamarát kúpil starý závodný padák, videl som videá ako ho s ďalším kamarátom ťahajú po lúke. Hneď na druhý deň, presne na moje devätnáste narodeniny som sa k nim pridal, podarilo sa mi nejakou náhodou odlepiť od zeme a od vtedy som „v tom“.

Piloťák máš od roku 2013. Aké boli tvoje začiatky? A čo výbava?
Začínal som ako samouk (vďaka kamarátom) v roku 2010 na svojom prvom padáku Pegas Bellus, neskôr som mal od kamaráta, ktorý ma „do toho odstal“ chvíľu požičaný Sky Paragliders Atis“, na ktorom som odletel moje prvé prelety, neskôr Gradient Avax XC2, Ozone Delta 2, Niviuk Peak 4, Ozone Zeno a v súčasnosti lietam na krídle kategórie CCC Flow Spectra. Piloťák som si robil až pár rokov po začatí s lietaním (psst) a to hlavne pre možnosť zúčastňovať sa na súťažiach. Moje prvé vario v roku 2010 bolo Brauninger ALTO VARIO Basis SP a rok na to som si zaobstaral GPS zariadenie Garmin eTrex Venture CX pre zaznamenávanie preletov.

Skúšal si aj iné lietanie?
Raz ma kamarát zobral preletieť sa na vetroni, páčilo sa mi to, ale už to nie je také „voľné“ lietanie ako to naše. Vetroň sa nedá zobrať do autobusu, vlaku alebo lietadla ako batoh s PG výbavou. Je to viazané na letisko.

Súťažné lietanie alebo crosscountry (XC)?
Súťažne som pred pár rokmi začal lietať hlavne kvôli zlepšeniu sa v XC lietaní a teraz si zas potrebujem dať pauzu od súťaží takže sa snáď opäť vrátim k XC lietaniu, ktoré mám najradšej.

Tvoj obľúbený terén/trať/oblasť na lietanie?
Pobehal som dosť terénov, navštívil veľa krajín v Európe, ale aj mimo nej a musím skonštatovať, že každé miesto je pekné a výnimočné niečím iným. Nie vždy je to len podmienkami na lietanie alebo výkonmi, ale napríklad veľa miest ma očarilo vďaka ľuďom, krajinou alebo napríklad aj príjemnými večermi pri posedení s kamarátmi. Keby ale mám naozaj vybrať len jeden terén a trať tak je to posúvanie hraníc vo FAI trojuholníku u nás na Slovensku a teda pre mňa sú to Martinské hole.

Máš nejaký tip pre pilotov, ako/kde si pekne zalietať, ako sa zlepšiť.
Podľa mňa si každý môže dobre zalietať na inom mieste, je to subjektívne a teda by som povedal, že na mieste nezáleží, podstatnejšia je napríklad dobrá partia. Zlepšiť sa dá tak, že budú lietaniu venovať čas, robiť si poctivú predletovú prípravu, poletový rozbor, budú sa učiť od skúsenejších a všetko príde časom. Vyhnívok a neúspechov bude veľa, ale netreba sa nimi nechať odradiť ale naopak, vždy sa pokúsiť vyťažiť aj z neúspechu a netreba sa nikdy vzdávať.

Nejaké tvoje naj úspechy súťažné/nesúťažné?
Súťažné budú asi výhry Slovenského pohára, Cross Country, dobre odletené úlohy na majstrovstvách Európy, sveta alebo na svetovom pohári. Mimo súťaží to bude najdlhší let na Slovensku – 321,13 km od českých hraníc naprieč celým Slovenskom a Maďarskom s pristátím pri srbských hraniciach, skoro 200 km (196,86 km) FAI trojuholník z Martinských holí, ktorý som poväčšine odletel sám, slovenský rekord v plochom trojuholníku – 242,58 km, odletený v Keni a slovenský rekord vo voľnej vzdialenosti – 462,83 km, ktorý sa mi podarilo odletieť v Brazílii.

Máš pozitívny / negatívny zážitok z lietania, ktorý ti hneď napadne?
Pozitívnych je veľa, ale budú to najmä pristátia pri západe slnka po dlhých letoch alebo poletové „debriefingy“ s kamarátmi či už na súťažiach alebo pri XC výletoch.
Negatívnych by sa tiež našlo, ale ak opomeniem všetky kolapsy a krízovky, tak to bude hlavne rozhádanosť alebo veľa krát zbytočné spory v našej komunite.

Máš nejaký ďalší paraglajdingový cieľ, lietací/nelietací?
Mám v hlave nejaké méty, vzdialenosti, terény, ale čo sa krajín týka, tak by mojim najbližším cieľom mohla byť Austrália. Nelietacím cieľom budú nejaké horolezecké výstupy, stavba vlastného domu, časom druhé dieťa, v podstate to čo roky popri lietaní zanedbávam. 😊

Máš nejaký vzor? Motivuje ťa niekto/niečo?
Budú to kamaráti, od ktorých som sa v minulosti mohol alebo sa ešte stále môžem učiť a nemyslím tým len tých najlepších, ale napríklad aj mladých pilotov so zaujímavými vlastnosťami alebo prístupom.

Aký máš názor na dnešné padáky v porovnaní na čom si začínal?
Padáky v minulosti a teraz sa nedajú vôbec porovnávať, vidím to už aj ja a to nelietam tak dlho ako podaktorí „priekopníci“. Posúvajú sa výkonovo taktiež v bezpečnosti a keď si myslíme, že už nie je moc čo zlepšiť tak sa ešte vždy niečo nájde.

Máš nejakú prezývku o ktorej vieš?
Keď sa raz chalani nudili a čakali do pol deviatej večer kým doletím do kempu pod Antholzom v Taliansku, tak ma privítali prezývkou „Nadmaník“ ale našťastie sa neujala. 😊

Je paraglajding šport číslo 1? Nejaké ďalšie záujmy okrem paraglajdingu?
Momentálne je, ale nemusí vždy byť a či to tak zostane sa uvidí časom. Mám rád výzvy, rád skúšam nové veci, športy. Okrem lietania mám rád aj horo-lezenie, freeride snowboarding/splitboarding, turistiku, rád jazdím na motorke, štvorkolke, offroade alebo sa tiež rád preletím s FPV dronom. Pred pár rokmi som sa s vtedy ešte priateľkou (teraz už manželkou) začal aktívne venovať športovej lukostreľbe, chodili sme aj po súťažiach, ale vydržalo nám to len do začiatku ďalšej PG sezóny. 😊

O kom by si si takto chcel prečítať ?
Rád by som si prečítal niečo o „dlhšie lietajúcich“ pilotoch, od ktorých som sa veľa naučil, napríklad Matoni alebo Jarík.