Vário-problém? Garmin hodinky to môžu zachrániť.

Predstavte si scenár, ktorý sa môže stať aj vám:
Je pekný deň, skoro preletové počasie, ale treba byť v práci a niečo vybaviť. 😒 Tak to tesne po obede balím a vravím si, že aspoň vybehnem na nejaký blízky kopec a dám si podvečerné miestne polietanie. Narýchlo balím výbavu, ktorú bežne nepoužívam a už sa veziem pod kopec a začínam výšľap. Cestou mám kopec času, tak premýšľam či mám všetko potrebné. Padák, sedačku mám na chrbte takže v pohode. Vodu som si nabral dole v potoku, nejaké základné oblečenie som hodil dnu a prilba ma z batohu tlačí do hlavy. A vário?! Minule som ho zabudol, ale teraz som ho dnu dával. 😎 Pre istotu to skontrolujem. Vário je v batohu, ale … bez známky života – nenabité. Kua. Tak aspoň zletím vravím si.

Bez vária sa dá, ale s váriom je to o čosi lepšie. Po chvíli mi to nedalo, veď som aj minule takto … a rozmýšľam. Mám predsa super hodinky. Idem na net a po chvíli nachádzam zaujímavú apku na lietanie. Našiel som ju ľahko, zaujal ma názov GliderSK. Autor sa trafil, ešte aj to SK 😊. Čítam popis, recenzie a veď to je to čo teraz potrebujem. Ihneď inštalujem a skúšam čo to je. Som milo prekvapený. Funguje a ešte to aj nejako pípa.

A ako to dopadlo?
Vtedy som si dal aj tak len zlet. Ale iný deň som pri tandemovaní apku celkom využil. Scenár bol podobný.
Citlivosť vária bola síce taká … 🤔, dalo sa podľa toho aspoň niečo vytočiť a polietať. Trocha som sa pohral s nastaveniami a prečítal manuál a asi to bude nabudúce lepšie. Dúfam, že potreba používať túto apku bude minimálna, ale môže zachrániť aspoň pekné miestne polietanie. Takže GARMINákom odporúčam mať v zálohe a inštalovať.

GliderSK – Popis aplikácie

Aplikácia ponúka niekoľko obrazoviek s údajmi, ktorých dizajn nie je konfigurovateľný. Prepínanie obrazoviek je tlačidlami na ľavom okraji (UP-MENU/DOWN). Záznam sa spúšťa a ukončuje tlačidlom na výber aktivity (v pravo hore) a celá apka sa ukončí tlačidlom v pravo dole (BACK/LAP). Dlhším podržaním tlačidla (UP-MENU) sa dá dostať do nastavení a nakonfigurovať parametre aplikácie. Po ukončení aplikácie sa vytvorí aktivita so záznamom, ktorý sa dá preniesť do PC. Bohužiaľ len gpx formát, žiadny validný igc súbor.

Voľný preklad zo stránky aplikácie:

UPOZORNENIE: Aplikácia je určená len ako pomôcka počas letu a nemala by sa používať ako primárny zdroj letových informácií. Ak zariadenie obsahuje barometrický senzor, nebude fungovať v pretlakovej kabíne lietadla správne.

GliderSK (je skratka z Glider Swiss Knife) – je Garmin ConnectIQ Applikácia, ktorá poskytuje:

– sumárny náhľad a zobrazenie letových údajov na jednej obrazovke: nadm. výška, rýchlosť voči zemi a vertikálna rýchlosť, kĺzavosť, kurz, počet otočiek za min. a G-meter
– náhľad na základné údaje vzhľadom na vybratý cieľ a zobrazenie upozornení na blížiace sa výškové limity, doklzy
– náhľad rýchlosti otáčania (počet krúžení za min.)
– náhľad vária spolu s premenlivým pípavým tónom pre stúpanie
– náhľad vykreslenia záznamu stúpania a klesania počas letu
– náhľad rôznych časovačov
– náhľad záznamu poslednej aktivity

Aj napriek úsiliu programátora zredukovať kód programu na čo najmenšiu veľkosť, GliderSK vyžaduje približne 150kB pamäte, čo nevedia niektoré hodinky poskytnúť (napr. Fenix 5, Forerunner 95, atď.) Presný zoznam podporovaných zariadení je uvedený na stránke aplikácie.

Aplikácia bola vydaná 20.10.2017 a je priebežne aktualizovaná.

Pre správne fungovanie potrebuje prístup k niektorým systémovým zdrojom ako:
– prijímať a odosielať informácie cez internet
– prístup do pamäte pre záznam aktivity
– GPS prijímač
– údaje z ďalších snímačov ako kompas, ANT+, tep, atď.

odkaz na aplikáciu na Garmin Connect IQ store: https://apps.garmin.com/en-US/apps/7cf7a0cc-dcde-482f-8667-eb4456526adb